3. týždeň

O aký prírodný úkaz ide?

Indícia č. 1

NaZbíjame. NenazBíjame. ChYtíme. Ňechytíme. Chytia nás. Nechytia nás. Ozbíjame. NeOzbíjame. Vylúpime. NeVylúpime.

Indícia č. 2

“A čoŽe chlapi, kedy bude nejaký ďalší lup?

Jooooj, ale veď bez nIch nemôžme po lúpe chodiť. Ivan nám všetky do vzduchu vyhodil a tvrdil, že až na zimu sa vrátia.

Aaaaale, čoby! Veď sme azda nejakí zBojníci, my každého ozbíjame aj holými rukami.

A čo ak tých dRuhých bude viac? Čo ak nás chytia?

Nechytia nás! Veď tu na tomto mieste máme takú skríšu, že iných by anI nenapadlo nás tu hľadať.

No to máš pravdu. KažDý kto okolo prejde – a tých je veľa – ani nevie, že toto tu je miesto ako stvorené pre zbojníkov. Hor sa na lup!”

Indícia č. 3

Rata chlapi, Rata! Už zistili našu polohu, musíme sA presunúť na iné miesto. 

JoJ, beda nám veru… Také parádne miesto to bolo, ako stvorEné pre zbojníkov, ale čo, musíme sa pobrať ďalej…

Pravdu máš! Ty, náš vodCa, nás musíš teraz viesť a my za tebou pôjdeme aj na Kraj sveta.

Nuž teda nečakajme a poďme! Určite nÁs už viacerí hľadajú. Táto dolina bola našim domovom a tento skalný masív, tu všetkým na očiach, bol naším zbojníckym znakom. V pokoji nech ostáva!

V minulom týždni ste uhádli

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa je najväčšia zaľadnená jaskyňa na Slovensku. Nachádza sa v Stratenskej pahorkatine, neďaleko baníckeho mestečka Dobšiná v Slovenskom raji. 

 Vchod do jaskyne leží na severnom úbočí vrchu Duča a je oddávna známy pod názvom Ľadová (alebo Studená)  diera.

Jaskyňu objavil E. Ruffínyi v roku 1870 a už rok na to bola sprístupnená verejnosti. V roku 1887 bola ako prvá jaskyňa v Európe osvetlená elektrickým osvetlením.

Jaskyňa je súčasťou Stratenského jaskynného systému, ktorý je  dlhý až 25km.Od Stratenskej jaskyne bola oddelená, keď sa zrútil jaskynný strop (Zrútený dóm) a čiastočne sa oddelila cirkulácia vzduchu.

Ľad sa udržuje v jaskyni vďaka prirodzenému ochladzovaniu v zimných obdobiach. Cez vchod na vyššiie položenom mieste vniká studený vzduch,klesá do jaskyne a schladzuje vápencove steny. Jaskyňa nemá  spodné otvory, preto sa tu chlad drí počas celého roka.

Presakujúca voda v jaskyni zmrzla a vytvorila mohutné ľadové masívy,  stalagmity, stalaktity, ľadopády, a podlahovy ľad, ktorý má hrúbku až 25m. Celkový objem ľadu v jaskyni sa odhaduje na 110-tisíc metrov kubických.

Nahromadený ľad rozdeluje jaskyňu na niekoľko samostatných častí: Ruffinyho koridor, Veľkú sieň, Malú sieň, Zrútený dóm (zaľadnený len čiastočne), a Prízemie. Medzi nezaľadnené časti patrí  napr. Suchý dóm a Kvapľová pivnica, tieto však nie sú pristupné verejnosti. Jaskyňa je domovom až 12 druhov netopierov. 

Najväčším  priestorom je Veľká sieň, v ktorej sa nachádza najväčší ľadový stĺp, nazývaný  Studňa. Vznikla a udržuje sa postupným pritekaním a zamrzaním vody otvorom v strope. Studňa je dutá a pritekajúca voda tvorí na jej dne malé jazierko s pramienkom Živej vody. Veľká sieň sa využívala aj na korčulovanie a v roku 1890 sa v nej konal koncert na počesť Karola Ľudovíta Habsburského.

http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/6-dobsinska-ladova-jaskyna

https://sk.wikipedia.org/wiki/Dob%C5%A1insk%C3%A1_%C4%BEadov%C3%A1_jasky%C5%88a

Dobšinská ľadová jaskyňa

Úloha

Urobte si vlastný stalaktit

Do dvoch sklenených pohárov nalejte vodu a pridajte soľ a miešajte až kým sa soľ neprestane rozpúšťat. Medzi poháre umiestnite tanierik. Zoberte špagátik ( asi 30 cm), ohnite ho v strede a konce ponorte do pohárov tak aby stred smeroval k tanieriku. Povrázok nasiakne slanú vodu a v na najnižšie položenom mieste-strede bude slaná voda kvapkať na tanierik. Po pár dňoch sa na povrázku utvorí malý slaný stalaktit. Odfoťte a pošlite nám fotku.

Pozri aj

Lula

Lula