4.týždeň

O akú kultúrnu pamiatku sa jedná?

Indícia č. 1

Indícia č. 2

Indícia č. 3

Zober polovicu zo známeho Saského mesta (ale bez dĺžňa) pridaj k nemu huňaté biele zvieratá a dostaneš časť mesta ktoré je úzko späté s tvarohovou pochúťkou od kocúrika. Pamiatka sa nachádza na skalnatom kopci nad touto časťou.

V minulom diely ste videli

Skalný Zbyňovský budzogáň

Skalný Zbyňovský budzogáň je zaujímavý prírodný ukáz nachádzajúci sa v Rajeckej doline, na svahu vrchu Žibrid.

Tento výtvor prírody sa zaradil medzi 7 najkrajších prírodných krás na Slovensku.

Skala vznikala erozívnou činnosťou vody po dlhé storočia. Tento skalný útvar má úzku základňu a širšiu vrchnú časť. Dosahuje výšku skoro 14 metrov.

Ako sa sem dostať?

Ku skale vedie veľmi jednoduchý turistický chodník, ktorý vás dovedie priamo pred budzogáň.

Žltá trasa začína v Rajeckých Tepliciach na Námestí SNP a ďalej prechádza ponad obec Zbyňov. Prevýšenie trasy je okolo 500 m s dĺžkou približne 6,5 km.

Z Rajeckých Teplíc je vybudovaný aj náučný chodník Stratený budzogáň so 6 stanovištami. Na každom stanovišti sa dozviete viac o prostredí, ktorým práve prechádzate.

Trasa sa dá aj skrátiť pokiaľ začnete v obci Zbyňov.

Čo hovorí legenda?

O skalnom budzogáni existuje jedna legenda, ktorá vysvetľuje jeho vznik. V minulosti na tomto svahu rástol Hromodub. Jedného dňa okolo neho prechádzal obor, a keďže mu chýbal budzogáň, tak si povedal, že si z toho Hromodubu nejaký vyrobí. Ako si tak vyrezával svoj nástroj, nevšimol si, že z neho vyteká miazga a prilepil sa ňou o zem. Keď to zistil, tak sa veľmi nahneval a z celej sily ho zapichol do zeme a preklial ho. Z budzogáňa sa stala skala, ktorá tam stojí dodnes.

https://www.google.com/amp/s/turisticky.sk/turistika/zbynovsky-budzogan/amp/

Úloha

Vymyslite pútavý zbojnícky pokrik. Využite v ňom aspoň 3 slová zo zbojníckej terminológie. Text nám pošlite.

Martuška

Martuška

Covid-19

Pozastavenie prezenčnej činnosti

V aktuálnej situácií je naša činnosť pozastavená až do odvolania, avšak počas trvania „korontény“ naše odhodlanie neopadá a #skautujemedoma.