7. týždeň

O aký cyklistický chodník sa jedná?

Indícia č. 1
Deväť zachovaných,
bez klinca vystavaných.
Pri najtmavšom lese stoja,
kde ľudia vlkov sa boja.

Indícia č. 2
Prečo
obchádzať
ludové
obrazy
našej
ikonickej
národnej
ydentity

Indícia č. 3

V minulom diely ste videli…

Šášov hrad

O názve hradu je známa jedna povesť: Na Zvolenskom hrade žil pán s manželkou a dcérou, ktorá mala mať čoskoro svadbu. Hradný pán chodieval už niekoľko týždňov na poľovačky medveďov, ktorými sa chcelchváliť pred hosťami, ale žiaľ neúspešne. Šašo si z neho začal uťahovať a tak sa stalo, že si namrzený pán tri dni pred svadbou vybral za spoločníka len jeho. Šli a šli dlho. Pán bol taký šťastný, až si nedával pozor a už ho medveď kátril, keď vtedy udatný šašo chytil sekeru a ťal. Pána zachránil a ten sa mu zo samej vďačnosti odmenil hradom na brale nad miestom zápasu. Odvtedy ho všetci Šašovým  nazývali.

Počiatočná história hradu je však neznáma. Prvý raz sa spomína v listine z roku 1253. Základy hradu s názvom Susal V minulosti postavili pravdepodobne bratia Vincent a Peter z rodu Vancha /Bancsa, Vančaj keď utíchli nájazdy Tatárov.

Hrad Šášov bol zničený okolo r.1708, keď cisárske vojská v poslednej chvíli vyhodili hrad do vzduchu, aby ho turecké vojská nezískali. Šášov však od tej doby nebol opravený a nemohol tak plniť obrannú funkciu. Odvtedy hrad pustne a rozpadáva sa.

Z hradu sa zachovala pomerne veľká a rozľahlá časť, plná zaujímavých architektonických detailov. Zrúcanina hradu je situovaná v okrajovej polohe Štiavnických vrchov na strmom, ľavobrežnom brale priamo nad dolinou rieky Hron. Nachádza sa v obci Šášovské Podhradie. Výstup k hradu je mierne náročný, no dá sa zvládnuť za 15-20 minút. Priamo z obce Šášovské Podhradie vedie na hrad zeleno značená turistická trasa.

V rámci výstupu na hrad je možné absolvovať pútavú cestu náučným chodníkom Ladomerská Vieska – Šášovské Podhradie, ktorý začína na železničnej stanici v Žiari nad Hronom a končí na Šášovskom hrade. Z výšin hradu si možno vychutnať čarovný výhľad na dolinu Hrona s prekrásnym meandrom či na Kremnické a Štiavnické vrchy.

https://www.hrady-zamky.sk/sasov/

http://www.vypadni.sk/sk/hrad-sasov

Úloha

Ako by asi vyzeral Šašov hrad podľa vašich predstáv? Nakreslite ho a nákres naskenujte alebo odfoťte. Fantázii sa medze nekladú!

Apelka

Apelka

Covid-19

Pozastavenie prezenčnej činnosti

V aktuálnej situácií je naša činnosť pozastavená až do odvolania, avšak počas trvania „korontény“ naše odhodlanie neopadá a #skautujemedoma.