2. riešenie
Správna odpoveď: Dobšinská ľadová jaskyňa
Dobšinská ľadová jaskyňa je najväčšia zaľadnená jaskyňa na Slovensku. Nachádza sa v Stratenskej pahorkatine, neďaleko baníckeho mestečka Dobšiná v Slovenskom raji.
Vchod do jaskyne leží na severnom úbočí vrchu Duča a je oddávna známy pod názvom Ľadová (alebo Studená) diera.
Jaskyňu objavil E. Ruffínyi v roku 1870 a už rok na to bola sprístupnená verejnosti. V roku 1887 bola ako prvá jaskyňa v Európe osvetlená elektrickým osvetlením.
Jaskyňa je súčasťou Stratenského jaskynného systému, ktorý je dlhý až 25 km. Od Stratenskej jaskyne bola oddelená, keď sa zrútil jaskynný strop (Zrútený dóm) a čiastočne sa oddelila cirkulácia vzduchu.
Ľad sa udržuje v jaskyni vďaka prirodzenému ochladzovaniu v zimných obdobiach. Cez vchod na vyššie položenom mieste vniká studený vzduch, klesá do jaskyne a schladzuje vápencove steny. Jaskyňa nemá spodné otvory, preto sa tu chlad drží počas celého roka.
Presakujúca voda v jaskyni zmrzla a vytvorila mohutné ľadové masívy, stalagmity, stalaktity, ľadopády, a podlahový ľad, ktorý má hrúbku až 25 m. Celkový objem ľadu v jaskyni sa odhaduje na 110-tisíc metrov kubických.
Nahromadený ľad rozdeluje jaskyňu na niekoľko samostatných častí: Ruffinyho koridor, Veľkú sieň, Malú sieň, Zrútený dóm (zaľadnený len čiastočne), a Prízemie. Medzi nezaľadnené časti patrí napr. Suchý dóm a Kvapľová pivnica, tieto však nie sú pristupné verejnosti. Jaskyňa je domovom až 12 druhov netopierov.
Najväčším priestorom je Veľká sieň, v ktorej sa nachádza najväčší ľadový stĺp, nazývaný Studňa. Vznikla a udržuje sa postupným pritekaním a zamŕzaním vody otvorom v strope. Studňa je dutá a pritekajúca voda tvorí na jej dne malé jazierko s pramienkom Živej vody. Veľká sieň sa využívala aj na korčulovanie a v roku 1890 sa v nej konal koncert na počesť Karola Ľudovíta Habsburského.